TehranAlef
TehranAlef
TehranAlef
TehranAlef
FaceBook Page
تاریخ انتشار ۱۳۸۹/۶/۲۵ ۰۲:۲۶ ب.ظ بازدید کل ۱۴۲۳ بازدید امروز ۲

. نيتروژن يا هواي معمولي؟

استفاده از نيتروژن به جاي اكسيژن تحت عنوان باد تايرها مي تواند عمر لاستيك تا 30٪ افزايش و مصرف بنزين را به مقدار قابل توجهي كاهش دهد . همچنين به دليل كمتر شدن وزن لاستيك شتاب و سرعت ماشين هم بهتر خواهد شد. از آنجایيکه ضریب انبساط و انقباض نيتروژن بسيار کمتر از هوای معمولی است، اکثر تيم های شرکت کننده در مسابقات اتومبيلرانی سرعت به جای هوای معمولی، ﻻستيک ها را با نيتروژن پر مي كنند.نيتروژن يا هواي معمولي؟

تهران الف: نیتروژن، یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن ، N و عدد اتمی آن 7 است. نیتروژن معمولا به صورت یک گاز ، غیر فلز ، دو اتمی بی‌اثر ، بی‌رنگ ، بی‌مزه و بی‌بو است که 78% جو زمین را در بر گرفته و عنصر اصلی در بافتهای زنده است. نیتروژن ، ترکیبات مهمی مانند آمونیاک ، اسید نیتریک و سیانیدها را شکل می‌دهد.
نیتروژن با نام لاتین nitrum و یونانی nitron و به معنی جوش شیرین محلی می‌باشد) و توسط شخصی به نام "Daniel Rutherford" در سال 1772 كشف شد اين شخص كشف خود را هواي مهلك نامید، همچنين گاز نیتروژن به‌قدری بی‌اثر بود که Antoine Lavoisier ، آن را ازت که به معنی بدون زندگی است، نام نهاد.
ترکیبات نیتروژن در قرون وسطی شناخته شده بود. کیمیاگران ، اسید نیتریک را به‌عنوان بازدم آب می‌شناختند. ترکیب نیتریک و اسید هیدروکلریک که به‌عنوان تیزاب سلطانی شناخته شده بود، برای آب کردن طلا مشهور بوده است.
اما امروزه استفاده از نيتروژن به جاي اكسيژن تحت عنوان باد تايرها مي تواند عمر لاستيك تا 30٪ افزايش دهد و مصرف بنزين را به مقدار قابل توجهي كاهش دهد . همچنين به دليل كمتر شدن وزن لاستيك شتاب و سرعت ماشين هم بهتر خواهد شد.
از آنجایيکه ضریب انبساط و انقباض نيتروژن بسيار کمتر از هوای معمولی است، اکثر تيم های شرکت کننده در مسابقات اتومبيلرانی سرعت ( ریس، ناسکار و ...) به جای هوای معمولی، ﻻستيک ها را با نيتروژن پر می کنند .
با توجه به اینکه در طول مسابقه دائما دمای تایر و گاهی سطح پيست تغيير می کند، این خاصيت نيتروژن بسيار تاثيرگذار است . به خصوص اینکه آب و رطوبت باعث می شود هوا از نظر انبساط و انقباض عملکرد جالبی نداشته باشد. بنابراین اگر از هوای معمولی استفاده شود عملکرد ﻻستيک برای مثال در هوای مرطوب جنوب شرقی امریکا بسيار متفاوت از عکس العمل همان ﻻستيک در هوای خشک و گرم غرب ایالت متحده خواهد بود ( با فرض خشک بودن سطح مسير در هر دو منطقه). ناگفته نماند به دﻻیل یکسانی در تایر هواپيماها نيز از نيتروژن استفاده می شود.
استفاده از اين گاز خشك علاوه بر راحتي و نرمي بيشتر اين امكان رو به شما ميدهد كه در طول سال فشار ثابتي رو در چرخهاي ماشين خود داشته باشد و لاستيكهاي ماشين شما هميشه سرد باشند به همين دليل امنيت لاستيك بيشتر خواهد بود.
موسسه Dunn Tire LLC معتقد است تایرهایی که با نیتروژن باد می شوند، باد را مدت بیشتری در خود حفظ نموده و عمر آج آنها نیز بیشتر است و میزان سوخت خودرو در طی مسافت نیز بهبود پیدا می کند.
Dunn Tire مدعی است که جزء نخستين سرویس دهندگان خودرو است که نیتروژن را برای باد کردن تایر انتخاب کرده است.
مولكولهاي نيتروژن از اكسيژن بزرگترند , بنابراين راحتتر از هوا مي توانند در لا‌ستيك حركت كنند و جريان يابند , ضمن اينكه در برابر گرما نيز از هوا مقاومتر هستند.نيتروژن همچنين از اكسيده شدن لا‌ستيك و تخريب آن جلوگيري كرده و عملكرد خودرو را بهبود مي بخشد.
پيش از اين از گاز نيتروژن براي باد كردن چرخهاي هواپيما و ماشينهاي مسابقه اي استفاده ميشود ولي در حال حاضر و با توجه به مزيت هاي آن نسبت به هواي معمولي براي تمامي وسايل نقليه فارش مي شود. لذا بايد باد تاير به طور كمل توسط دستگاه مكيده شود و لاستيك به طور كامل از هواي معمولي تخليه گردد، سپس گاز نيتروژن توسط دستگاه به تاير تزريق گردد.به طور كل و با استفاده از اين گاز

1 - افزايش فوق العاده عمر لاستيک:
به دليل سرد بودن هميشگي لاستيک با اين گاز، عمر لاستيک تا 30% افزايش مي يابد.

2 - نرم شدن کمکهاي ماشين:
به دليل نرم شدن لاستيک هميشه جلوبندي سالم مي ماند و باعث استهلاک کم کمکها و سالم ماندن اتاق مي گردد و تا 70% چرخها بالانس مي شوند.

3 - تنظيم باد هميشگي لاستيکها:
مولکولهاي نيتروژن درشتتر از هوا مي باشند. گاز نيتروژن هيچ وقت به هواي گرم و سرد تاثير ندارد و هميشه ثابت است.

4 - کاهش مصرف سوخت:
چون اصطحکاک لاستيک با زمين به دليل گاز نيتروژن کم مي شود، کاهش مصرف ار 10% تا 15% را به دنبال دارد.

5 - ترمزگيري عالي در سرعت هاي بالا و شديد:
به دليل نرمي بيش از حد اين لاستيکها با باد نيتروژن ترمزگيري اتومبيل تا 30% افزايش مي يابد.

6 - مخصوص رينگهاي اسپرت:
مي توان اذعان داشت تمامي کوبيدن و خشکي اين نوع رينگها به طور كامل برطرف مي شود.

البته از معايب اين گاز نيز مي توان به هنگام آتش سوزي خودرو و تفاوت انفجار در لاستيك پر شده از نيتروژن اشاره نمود .

مرتبط :

برچسب ها :
نظر سنجی
نام نام خانوداگی
پست الکترونیک
 
متن نظر شما

 


نظرات بینندگان
مورد 4 و 5 کاملا عکس هم و در تناقض هستند
من تازه این کارو انجام دادم . البته لاستیکام رو عوض کردم . زیاد نرمی حس نکردم . فکر کنم توی تابستون و هوای گرم بیشتر حس میشه . ولی از دلایل علمیتون ممنون .
ماشین واقعا نرم شده
آیا نیتروژن برای هوای داغ جنوب ضرر نداره؟
من نیتروژن استفاده کردم تفاوت محسوسی در نرمی یا کوبیدن و یا ترمز گیری احساس نکردم به نظرم مثل خیلی از برنامه های دیگر تبلیغاتش قشنگتر از واقعیت هست
با تشكر از اطلاعاتي كه ارائه فرموديد اخيراً شايع شده كه مي گويند نيتروژن از درون لاستيكها را دچار خوردگي مي كند تا فبل از اين كه اين مطلب را بخوانم مي خواستم نيتروژن لاستيكها را تخليه كنم اگر ممكن است منبع ديگري ارائه دهيد يا يه جوري مرا مطمئن كنيد با تشكر.
TehranAlef
صفحه اول  | آرشیو  | نقشه سایت  | تماس با ما     
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تهران الف می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است