TehranAlef
TehranAlef
TehranAlef
TehranAlef
FaceBook Page
تاریخ انتشار ۱۳۹۰/۴/۱۵ ۱۲:۴۳ ب.ظ بازدید کل ۱۱۶۰۹ بازدید امروز ۶

. چگونه بر ترس خود در رانندگي غلبه كنيم

تهران الف : تمامي كسانيكه پشت رول نشسته اند و تجربه رانندگي دارند، تجربه قرار گرفتن در موقعيت هاي شديد ترافيكي را هم دارند. مشكل زماني رخ مي دهد كه نگراني به صورت پيوسته در زمان هاي متوالي ادامه يابد. نگراني از رانندگي لحظه اي است و مي تواند به آساني و با عزمي راسخ و حمايت عاطفي بر آن غلبه كرد.

تهران الف : حس نگراني يك مكانيسم دفاعي است و كمك مي كند كه فرد در برابر خطر بالقوه اقدام كند و كارهاي خطرناك انجام ندهد. اضطراب از رانندگي به شكل فطري و عالي آن به اين صورت است كه از شما محافظت كند اما وقتي به شكل حملات هراس انگيز در هنگام رانندگي بروز نمايد مانع از عملكرد مناسب راننده مي شود.
اضطراب در هنگام رانندگي به عنوان كسالت و بيماري محسوب نمي شود، بلكه وضيعتي است كه راننده در هنگام راندن خودرو ناگهان دستپاچه و نگران مي شود تا اندازه اي كه در حالت هاي افراطي به حد مرگ نيز مي رسد.
نشانه هاي اضطراب از رانندگي
تمامي كسانيكه پشت رول نشسته اند و تجربه رانندگي دارند، تجربه قرار گرفتن در موقعيت هاي شديد ترافيكي را هم دارند. مشكل زماني رخ مي دهد كه نگراني به صورت پيوسته در زمان هاي متوالي ادامه يابد. نگراني از رانندگي لحظه اي است و مي تواند به آساني و با عزمي راسخ و حمايت عاطفي بر آن غلبه كرد.

موقعيت هاي گوناگوني وجود دارند كه ممكن است حملات نگراني هنگام رانندگي تحريك شود. بعضي از ترس هاي مربوط به اضطراب از رانندگي شامل عوامل ذيل هستند:
گرفتار شدن در ترافيك
از جلو يا عقب به خودرو ضربه زدن
در بزرگ راه رانندگي كردن
بر روي پل رانندگي كردن
ترس از مكان هاي بسته
ترس از رخ دادن يك حادثه
اين گونه افراد هنگاميكه در موقعيت هاي دشواري گرفتار شوند و از اضطراب در حين رانندگي رنج مي برند معمولا كف دست هايشان به شدت عرق مي كند، قلب شان به سرعت مي زند، لرزش دست يا سرگيجه دارند و گاهي اوقات امكان دارد كه گريه هم بكنند. اين علائم فيزيكي باعث مي شود تا خودروسازان حس اضطراب بيش تري از رانندگي داشته باشند و سرانجام اين حالت باعث مي شود تا نگراني از رانندگي افزايش يابد.

دلايل اضطراب در رانندگي
بررسي ها نشان مي دهد كه دلايل متعددي براي اضطراب هنگام رانندگي وجود دارد. حتي در موقعيت هايي كه شخص ديگري به جاي آن ها رانندگي مي كند اين حس همچنان وجود دارد.
متخصصان مي گويند كساني كه چنين اضطرابي در خود دارند ايمن ترين افراد در جامعه هستند، حس نگراني كمك مي كند تا هوشيارتر شويم و خطر تصادف و رخ دادن حادثه نسبت به ديگران كاهش يابد.
براي كنترل نگراني و اضطراب بهتر است بيش از آنكه اين حس به مرز غيرقابل كنترل برسد بايد فرد خود را در لحظه حال تصور كرده و روحيه مثبت خود را افزايش دهد. نگراني چيزي جز پيش بيني از ترس نبست. ترس ممكن است كه واقعي نباشد اما انتظار از ترس قطعا واقعي است و تحمل كردنش سخت است. به خودروهايي كه در روبه رويتان قرار گرفته نگاهي بيندازيد. از تجربه حركت دادن خودرويتان لذت ببريد. بگذاريد كه نفس تان جاري باشد.
براي جلوگيري از اضطراب و كاهش اين حس راه حل و تكنيك هايي جود دارد كه شايد به ظاهر نامعقول به نظر بيايد ولي با آزمايش كردن آن نظرتان تغيير خواهد كرد.

تصور كنيد در بزرگراه يا برروي يك پل طويلي در حال رانندگي هستيد، در مكان هايي كه بيش تر شما از آن هراس داريد ناگهان احساس گرما مي كنيد و دست و پاي شما از ترسگرم مي شود، دست شما شروع به لرزش كرده و كف دست عرق مي كند.
لحضه اي كه احساس اضطراب را تشخيص داديد با تلاش خوداگاهانه اين وضعيت بدتر خواهد شد.، مثلا اگر دست شما به لرزش افتاده با تشخيص دادن اين حس، لرزش دستان شما بيش تر مي شود و اين حالت اوضاع را وخيم تر ميكند و شدت نگراني و اضطراب شما افزايش خواهد يافت.

اگر ترسيديد و عصبي شديد و به طور خودآگاه به اين وضعيت تكيه كنيد، اين حالت وضعيت را بدتر خواهد كرد. اگر احساس كرديد كه مي خواهيدجيغ بكشيد خودتان را آرام كنيد و به طور خودآگاه بر سر چيزي فرياد بكشيد.
آنچه اتفاق مي افتد اين است كه احساساتان را كنترل كنيد تا از وخيم شدن اوضاع جلوگيري كنيد. در زمان حال باقي بمانيد و از تبديل كردن آن به نگراني و هراس خودداري كنيد. اين تكنيك به آرام سازي شما كمك خواهد كرد و مانع از اضطراب هنگام رانندگي مي شود.

نگراني رانندگي به راحتي قابل پيش گيري است، به شرط آنكه شما اين قدرت را داشته باشيدتا خونسرد باقي بمانيد و اعصاب تان را هنگام رانندگي آرام نگه داريد.

راننده بايد خود را ارزيابي كند تا بداند كه چه عواملي در ايشان نگراني بوجود مي آورد.؛ اين كار مهمترين وظيفه اي است كه بايد انجام شود تا از نگراني هنگام رانندگي رهايي يابيد. وقتي براي نخستين بار عامل اضطراب شناخته شد و مورد ارزيابي قرار گرفت، روان شناس مي تواند شما را بر غلبه كردن بر اين نگراني راهنمايي كند.

به خودتان احساس آرامش بدهيد: هنگام رانندگي ضروري است كه در خودروتان احساس راحتي كنيد. مطالعات نشان داده است كه احساس راحتي داشتن سطوح نگراني را تا اندازه بسيار زيادي به خصوص در مواقع رانندگي كاهش مي دهد همچنين مطمئن باشيد كه شما همه وسايل لازم را به هنگام گرفتاري در ترافيك براي ساعت هاي متوالي يا مواجهه با نقص فني ياحادثه به همراه داريد. حمل كردن يك تاير يدكي در خودرتان، جعبه كمك هاي اوليه، مقداري غذا، آب و شكلات مي تواند به شما حسي از امنيت بدهد تا بر موقعيت هاي ناگوار غلبه پيدا كنيد.

همراه با خانواده يا دوستان خود در خودرو خود نشسته و مشغول رانندگي هستيد، شما براي رهايي از اضطراب و رسيدن به آرامش مي توانيد از همراهان بخواهيد كه با شما صحبت كنند، صحبت كردن با شخص ديگر مي تواند آرام بخش باشد و به شما كمك كند تا بر نگراني و اضطراب از رانندگي غلبه نماييد. همچنين اعتماد به نفس شما را در رانندگي افزايش مي دهد.

نظر سنجی
نام نام خانوداگی
پست الکترونیک
 
متن نظر شما

 


نظرات بینندگان
سلام منم تازه شروع کردم اوایل خیلی خوب رانندگی می کردم ولی حالا خیلی هول می شم واعتماد به نفسم واسه رانندگی خیلی کمه.
سلام یکی از راههای کاهش اضطراب در اوایل رانندگی گوش دادن به قران هستش و رادیو کانالی که دوست دارید رو تنظیم کنید تا اماده باشه خیلی موثره
من رانندگی رو دوست دارم و رانندگیم بد نیست،تازه کارم از اینکه یکی یهویی بپره وسط خیابون میترسم،نمیدونم اون لحظه باید چکار کنم. بیشتر از این میترسم ک کسی از پشت بزنه ب من.
اين سايت خوبي است ولي خيلي كلي توضيح داده است
منم 15 جلسه است كه تعليم رانندگي مي‌روم تا جلسه 8 خيلي خوب بود ولي از آن به بعد به خاطر سخت‌گيري‌هاي و غلط هاي كه مرتكب مي‌شوم و مربي من با جديت و اخم مرا دعوا مي‌كند دست و پايم را گم مي‌كنم و مرتكب اشتباه بيش‌تر مي‌شوم آيا سخت‌گيري بيش از حد مربي خوب است يا بد؟
من خیلی راحت میتونم موتوربرونم ولی وقت رانندگی نمیتونم به موقع عکس العمل مناسب انجام بدم وفکرمیکنم بخاطرترسه
سلام من از رانندگی زمانی میترسم که بخواهم تنها بشینم مخصوصا در شهر تهران جای دیگه باشم میشینم ولی تهران میترسم بگید چیکار کنم
رانندگی را دوست دارم یک لحظه غفلت کنی کار ادم تمام است
سلام بیشتر منبع ترس از تسلط نداشتن بر رانندگی ناشی میشه اگر کسی خوب رانندگی کنه قطعا ترسش هم میریزه بیشتر افراد تازه کار که هنوز خوب بر رانندگی مسلط نشدن می ترسند بری رفع ترس تنها باید تمرین کرد تمرین تمرین تمرین....
سلام منم خیلی میترسم همه اش فکر میکنم تا بشینم تصادف میکنم در صورتی که اگه بشینم خیلی عالی رانندگی میکنم
سلام 2ساله گواهینامه گرفتم میدونم که میتونم رانندگی کنم ولی میترسم تنهایی برم تو خیابون ورانندگی کنم همش باید با یه مربی برم اونوقت بدون هیچ مشگلی خوب رانندگی میکنم از خودم بدم میاد چون خیلی ترسوام .
پنج ساله گواهينامه دارم ولي هر وقت سوار ماشين ميشم ميترسم كه به يه بچه يا موتور يا ماشين بزنم
سلام ممنون از راهنماییتون منم در ابتدای راهم امیدوارم منم ترسم بریزه
كاش يه روز منم ترسم بريزه تازه اول راهم وقتي مي ترسم همه چي تو اون لحظه از يادم ميره
متن خوبی بود.ممنون. من خودمم تازه شروع به رانندگی کردم.به نظر منم زود گذره.
جالب بود ممنونم ولی به نظر من هر چه بیشتر رانندگی کنی این حس های بد کمتر میشه!!!
این حالت هایی که در این مقاله ذکر شده است شاید برای همه راننده ها اتفاق افتاده باشد. وقتی که داری تو یک لاین میری ویکدفعه خودرویی جلوت می پیجه, در عرض چند صدم ثانیه عرق میکنی و داغ میشی...
TehranAlef
صفحه اول  | آرشیو  | نقشه سایت  | تماس با ما     
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تهران الف می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است